Препоръки за отслабване

Не се тревожете за броя приети калории, а за това дали се храните правилно. Яжте разнообразни храни, балансирани по отношение на белтъчините, сложните въглехидрати и мазнините.

Консумирайте – тофу, леща, печени картофи/без сосове, освен ако не са зеленчукови/, сусам, боб, кафяв ориз, пълнозърнести храни, месо от пуйка без кожата, пилешки гърди, бяла риба. Пилешкото и рибата трябва да бъдат печени или варени, но не и пържени.

Яжте пресни плодове и зеленчуци. Всекидневно едно от храненията ви трябва да се състои изцяло изцяло от плодове и зеленчуци. Консумирайте броколи, зеле, моркови, карфиол, целина, краставици, зелен фасул, марули, лук, репички, спанак и салата. От плодовете е добре да се консумират ябълки, грейпфрути, ягоди и диня. С по-високо калоричните като бананите, черешите, царевицата, смокините, гроздето, зеления грах, крушите, ананасите, сладките картофи, белия ориз и бататите не бива да се прекалява.

Яжте повече сурови храни. Не консумирайте пържени и мазни храни.

Пийте поне 10-12 чаши качествена вода на ден. Пият се межу храненията за намаляване на апетита. Освен това създават чувство за ситост и разтварят токсините/които са основната причина за напълняването/ и ги изхвърлят от организма. Зеленият чай и неподсладеният плодов сок са подходящи когато ви се прииска нещо сладко. Не пийте газирани напитки.

Внимавайте какви мазнини консумирате. Някои от тях са особено необходими. Авокадото, маслините и зехтинът, суровите ядки и семена, пшеничените и царевични зародиши са източник на есенциални мастни киселини. Елиминирайте наситените мазнини от диетата. Не консумирайте животински мазнини – масло, сметана, сладолед, майонеза, месо и пълномаслено мляко. Не яжте пържени храни.

Ако искате да се преборите с глада – направете малка закуска:

1. Диня, пресни или замразени плодове

2. Кифли от пълнозърнесто брашно без захар

3. Неподсладено нискомаслено кисело мляко с ядки и пресни плодове.

4. Фрешове и др.

Не консумирайте продукти от бяло брашно, сол, бял ориз или полуфабрикати. Избягвайте храните от заведенията за бързо хранене.

Не консумирайте сладки неща като газирани напитки, кексове, торти, сладки, понички и бонбони. Захарта стимулира инсулиновата секреция, която активира навлизането на мазнините от кръвта към клетките.

Не консумирайте алкохол под каквато и да е форма, включително бира или вино. Той само носи допълнително калории и задържа изгарянето на мастните депа. Повлиява и трезвото мислене и намалява силата на волята.

Трябва да имате редовна дефекация. Почистването на дебелото черво е важно за поддържане на теглото. Алоето, пробиотиците и водата са много важни в това направление.

Движете се. Придвижвайте се пеша. Физическите упражнения повишават нивото на метаболитните процеси, съответно и изгарянето на мазнини.

Променете хранителните си навици. Винаги закусвайте-така стимулирате обмяната на веществата още от сутринта и яжте малки, но пълноценни порции на всеки 3-4 часа, за да стабилизирате нивото на метаболитните процеси, да не се чувствате гладни и да поддържате нивоо на кръвната захар. Не пропускайте храненията. Това само ще засили глада ви. Основното хранене трябва да бъде обядът, а не вечерята.

Сервирайте си малки порции, дъвчете бавно и престанете да ядете, когато усетите, че вече не изпитвате глад.

Приемайте малки количества сложни въглехидрати преди белтъците. Това ще стимулира доставянето на триптофан до мозъка, което ще намали силното желание за храна.

Неудържимият глад за солено, шоколад или сладко може всъщност да бъде признак на минерален недоимък, хранителна алергия, хипогликемия или хипотиреоидизъм.

Честото образуване на газове и задържането на вода може да се дължи на отделянето на прекалено много инсулин, което прави почти невъзможно изгарянето на мазнините. Затова се опитайте да намалите приема си на въглехидрати. Приемът на прекалено много сол също може да доведе до задържане на течности.

Не дъвчете дъвка – това само стимулира отделянето на храносмилателни сокове и увеличава чувството на глад.

Избягвайте строгите диети. Нискокалоричното хранене забавя метаболитните процеси и изгарянето на мазнините. Вместо диета-движете се повече. Това ще ускори обмяната и изгарянето на мазнините и ще ви помогне да запазите мускулната маса.

Забележки:

Прекалено бързото отслабване може да отслаби имунната система. Една от популярните съвременни диети – богата на белтъчини и бедна на въглехидрати – е спорна, защото може да доведе до състояние на кетоза/при което организмът изгаря мастните запаси за енергия/ поради липсата на въглехидрати. Опасно може да намалят жизненоважни електролити, особено калият, което увеличава опасно риска от сърдечна аритмия или инфаркт на миокарда. Освен това, според някои специалисти, кетозата поставя организма в състояние на гладуване – той се обръща за енергия към собствените си тъкани и ограбва дори жизненоважни вътрешни органи. Гладуването е друга популярна диета, която може да има същите ефекти върху организма.

Термогенезата е термин, скойто се обозначава естествения процес на изгаряне на калориите в тялото. Учените, които изследват този процес, се опитват да го разгадаят и усъвършенстват и така да помогнат за бързата загуба на тегло. Естествен продукт в това направление е гарсинията. ХЛК не само потиска апетита, но и инхибира превръщането на въглехидратите в мазнини, като потиска ензима АТФ – цитрат лиаза.

Американската Асоциация по рака е доказала, че използването на изкуствени подсладители причиняват наддаване на тегло, а не отслабване – тези вещества повишават апетита и забавят храносмилането.

Едно проучване от 1994 година показва, че микроелементът бор подпомага изгарянето на калории. Стафидите и лукът са богат източник на бор.

Хормонът дехидроепиандростерон ДХЕА стимулира отслабване чрез блокиране на ензимите, участващи в образуването на мастна тъкан.

Scroll to Top