По време на бременността е по-важно от всякога да се спазва балансирана диета, богата на хранителни вещества и фибри и бедна на мазнини и холестерол. Ако следвате посочените по-долу съвети ще си осигурите добро здраве по време на бременността.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
МНОГО ВАЖНИ
Желязо – 30мг/дневно или по предписание. За по-добро усвояване вземайте заедно със 100 мг витамин С. – По време на бременността е необходимо повече желязо. Увеличете приема на фибри, тъй като желязото може да причини запек. Желязото от добавката Натурални минерали се намира в комбинация от минерали и микроелементи, която е необходима за оптимално здраве и баланс на хранителните съставки, необходими за развитието на плода.
Протеинов шейк – Липсата на протеин се свързва с дефекти на плода. Използвайте растителен протеин.
Витамин В комплекс плюс допълнително фолиева киселина – Предотвратява недостига. Достатъчното количество фолиева киселина намалява опасността от вродени дефекти от рода на спина бифида. Препоръчва се особено през първите 6 седмици на бременността.
Абсорбент С – Важен антиоксидант, особено важен за имунната система. По-големи дози преди раждането може да намали родилните болки.
Цинк – Недостатъчният прием на цинк може да доведе до ниско тегло на бебето.
Омега-3 МК – Взима се от 6-тия месец на бременността до 9-тия месец от кърменето. Важен за развитието на мозъка на бебето.
ПОЛЕЗНИ
Актив пробиотик – Доставя необходимите полезни бактерии, предотвратява кандидозата, предпазва бебето при раждането и осигурява доброто усвояване на хранителните съставки. Ако се хранят пробиотиците с целулоза, те започват да произвеждат фолиева киселина, ензими и витамини от групата В.
Калций, магнезий и витамин Д – Необходими за формирането на здрави кости и зъби. Може да предпази от високо кръвно налягане и преждевременно раждане.
Абета-карЕ – Бета-каротинът е прекурсор на витамин А. Не замествайте бета-каротина с витамин А. Прекомерният прием на витамин А по време на бременността води до вродени дефекти. Недоносените и родени с ниско тегло бебета често имат недостиг на витамин Е. Добре е да се използва формата д-алфа-токоферол. Не вземайте витамин Е през последния месец на бременността.
Зелени поля – добър източник на витамини и минерали, особено на витамин К, необходим за нормалното кръвосъсирване. Хлорофилът е важен за кръвотворенето и повишава хемоглобина. Може да се взима и при кървене.
БИЛКИ
Коренът от репей, глухарчето, джинджифилът и копривата увеличават майчиното мляко.
Листата от малина във вид на чай подпомага маточните контракции и обогатяват кърмата. Не пийте повече от 1 чаша дневно до последните 4 седмици от бременността, тогава можете да пиете по 1 литър дневно.
Жълтият кантарион и овчарската торбичка подпомагат маточните контракции.
По време на бременността не бива да се приемат следните билки: алое вера(вътрешно), ангелика(пищялка), арника, кисел трън, цимицифуга, котешки нокът, змийско мляко, моминска вратига, ефедра, жен-шен, хидрастис, лобелия, смирна, градински чай, куркума, седефче и вратига. Избягвайте ги особено през първите 12 седмици.
ПРЕПОРЪКИ
Консумирайте естествени храни, правете гимнастика, стойте на чист въздух и си почивайте.
Не консумирайте преработени, замразени и пържени храни. Избягвайте кафето.
Избягвайте суровото и недопечено месо, пилешко и риба, не яжте препечени меса, тъй като в тях се образуват канцерогенни вещества.
Не пушете и не консумирайте алкохол и не приемайте лекарства, освен ако не са предписани. Първото тримесечие е може би най-важният период от развитието на детето. Има много медикаменти, които могат да повлияят върху това развитие.
Избягвайте съдържащите аспартам храни.
Избягвайте дейностите, свързани с риск от коремна травма, с носене на тежко, подскачане или извиване на тялото. Избягвайте и резките движения – центърът на тежестта на тялото ви е изместен и лесно можете да изгубите равновесие.
Не приемайте добавки, съдържащи хрущял от акула – този продукт потиска образуването на нови кръвоносни съдове, които са изключително важни за бременността.
Не използвайте електрическо одеало. Образуваното от него електромагнитно поле увеличава риска от спонтанен аборт и аномалии на плода.
Къпете се с топла, но не гореща вода. Всичко, което повишава телесната температура за какъвто и да е период от време, може да причини неврологични дефекти на плода.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Недостигът на цинк, манган и фолиева киселина и дисбалансът на аминокиселините се свързва с аномалии на плода и изоставане в нервно-психичното му развитие.
Всяка жена в детеродна възраст, която има намерение да зачева, трябва да приема дневно по 400 милиграма фолиева киселина и комплекс витамини от групата В. Тъй като до няколко седмици след зачатието повечето жени дори не знаят, че са бременни, добре е да се взима този нутриент постоянно. Това се дължи на факта, че жените не приемат достатъчни количества фолиева киселина с храната. Тя намалява кръвотечението по време на раждането и освен това стимулира лактацията.
Най-малко три до шест месеца преди очакваното зачеване и двамата партньори трябва да престанат да пият, да пушат и да употребяват наркотици. Дрогата и тютюнът понижават нивото на мъжките полови хормони и повишават риска от вродени дефекти.
Мъжете трябва да получават достатъчно селен, цинк, витамини С и Е и каротиноиди.
Големите количества витамин А се свързват с разцепване на небцето, сърдечни аномалии и други вродени дефекти. Съдържащите естествен бета-каротин продукти обаче не са токсични, тъй като в организма бета-каротинът се превръща във витамин А само при нужда, и то не в токсични количества.
Едно от най-добрите неща, което можете да направите за своето бебе, е да го кърмите. Майчиното мляко е не само най-питателната храна за бебето, но му доставя и антитела, необходими за борба с инфекциите. Майките трябва да консумират по около 500 калории повече на ден, докато кърмят, в сравнение с приеманите по време на бременността. Диетата трябва да бъде богата на течности и съдържащи на калции храни. Ако нямате кърма, можете да използвате соево мляко. Кравето мляко не съдържа достатъчно желязо, линоленова киселина и витамин Е и хранените с него бебета могат да се алергезират към млечни продукти по-късно през живота.