Миомите са общо казано доброкачествени, хормонално зависими гинекологични състояния. Предполага се, че естрогена може да увеличи риска от миома. Така всеки фактор, който намалява ендогенните нива на естроген, и увеличава нивата на прогестерона може да намали риска за образуване на маточните миоми.
Оказва се, че диетата е пряко свързана с нивата на естроген. Намерена е и умерена връзка между риска от миома на матката и консумацията на говеждо месо, червено месо и шунка, като се има предвид, че високият прием на зелени зеленчуци, изглежда има защитен ефект срещу това болестно състояние.
Какво да промените в диетата си ако имате миома? Използвайте естествен прогестерон, като ядете храни на растителна основа, богати на фибри (най-малко 20-30 грама фибри на ден), див ямс и сладки картофи(батати).
Изследователи в университет в Япония са установили, че жените, които пият много алкохол са били с 2.7 пъти по-вероятно да имат миома, в сравнение с жените, които пият веднъж месечно, дори и след като всички други рискови фактори се вземат предвид.
Тютюнопушенето, затлъстяването и високият холестерол могат да повлияят отрицателно на кръвоносните съдове на яйчниците, като блокират хормоните и притока на кръв към тях.
Прогестерон е най-мощният познат инхибитор на ензим-5-алфа-редуктазата, който преобразува тестостерона в дехидротестостерон (DHT). DHT се знае, че причинява оплешивяване при мъжете, доброкачествена простатна хиперплазия и рак на простатата.
Прогестеронът също така задейства противораковия ген p53, спиращ деленето (т.е. умножаването) на раковите клетки при рак на гърдата.
Избягвайте да консумирате бяло брашно, бяла захар, бели картофи, бях хляб, бели тестени изделия /паста/ и бял ориз. Върху синтеза на хормона прогестерон влияе и начинът на хранене – рафинираните продукти стимулират изработването на инсулин, а неговият излишък потиска синтеза на прогестерон.
Витамин D
Този витамин подобрява взаимодействието между клетките, което стабилизира хормоните.
Излагайте се достатъчно на слънчева светлина. При човека основният начин за набавяне е чрез синтез на витамина в кожата.
Някои групи от населението са изложени на по-голям риск от недостиг – хората с тъмна кожа, вегетарианците и др.Колкото по-тъмна е кожата ви, толкова по-дълго време е нужно да престоите на слънце, за да се образува достатъчно витамин D. При съмнение за ниски нива на витамина в организма ви и недостатъчен престой навън,взимайте добавка на витамина.
Черният шоколад съдържа магнезий. Доказано е, че увеличава предменструалните прогестеронови нива, като по този начин облекчава и проблемите с ПМС, тъй като магнезиевият дефицит ги изостря.
Черният шоколад е бил идентифициран чрез ORAC* с висок антиоксидантен капацитет. Във всеки 100 грама тъмен шоколад се съдържат 13120 ORAC, в сравнение с 5938 в една чаша ягоди или 13427 в чаша боровинки.
Омега-3 мастните киселини, цинкът и витамин B6 повишават производството на прогестерон.
Най-добрият хранителен елемент за повишаване на нивото на прогестерон е цинкът. Цинкът е хормон регулатор както при мъжете , така и при жените . Цинкът помага за усилване на нивата на прогестерона в организма , като същевременно се намалява нивото на естроген. Цинкът също така има множество други ползи за здравето , като например: . Стимулиране на имунната система , поддържане на здрави кости , зарастване на рани и запазване на енергийните нива.Високите източници на цинк включват : крехко червено месо , стриди , тъмно – пуешко месо , боб, пшеничен зародиш , тофу , яйца , мляко , кисело мляко, зърнени закуски , пълнозърнести храни и зелените листни зеленчуци. Цинкът по-добре се абсорбира от тялото , когато се консумира заедно с източник на витамин C.
Дългосрочно добавки с цинк с над 50 милиграма на ден може да доведе до дефицит на мед . Дози над 150 милиграма трябва да се избягва , тъй като може да предизвика замаяност , диария, сънливост , повръщане , сънливост и липса на мускулна координация.
Омега-3 мастни киселини
Лекарите препоръчват добавки от рибено масло към дневното хранене, вместо консумирането на по-голямо количество мазна риба, заради живака, който се акумулира от този вид риби /риба тон, риба меч, скумрия и др./.
Рибните масла засилват кръвообращението, намаляват вредите от свободните радикали и увеличават допамина (който подобрява настроението ви!).
За да използват естествен прогестерон като предпазно средство срещу рак, мъжете трябва да се стремят към използването на 8-10 мг на ден, а жените към 15-20 мг на ден. Така че при употребата на крем с прогестерон, който съдържа 400-500 мг натурален прогестерон на 28.3 г (една унция), мъжете трябва да използват една осма чаена лъжица (0.6 мл), а жените една четвърт чаена лъжица. Количеството не трябва да надвишава 1.7 процента от прогестерона в туба крем*.
Нанасянето на крема върху слизестите епителни мембрани, покриващи матката и вагината е на практика идеалният начин за прилагането му. Не само че усвояването му през тези мембрани е по-пълно, отколкото през кожата, но хормоните, усвоени през вагиналните мембрани навлизат в съвсем същия сплит от вени, който обичайно се захранва от яйчниците.
Оттам хормоните достигат сърцето и белите дробове и се разнасят в тъканите все едно наистина са произведени от яйчниците.
Мъжете очевидно нямат вагина, но те могат да прилагат крема в ректума си, който има подобна слизеста епителна повърхност и може да се използва за усвояването на прогестерона по почти идеален начин без никакви усложнения.
Време на нанасяне на крем с прогестерон и доза
За повечето жени преди менопауза обичайната доза е 15-24 мг/ден за 14 дни преди очаквания мензис, спиране приблизително в деня преди началото на менструацията. Така че използвате крема в продължение на дванадесет дни и след това спирате. Обикновено това означава да започнете на 12-я ден от менструалния цикъл и да спрете на 26-я ден.
Билките за нормализиране на прогестерона
Билките, които се славят с това, че нормализират хормона прогестерон всъщност не съдържат прогестерон. Те повлияват индиректно неговата секреция, стимулирайки производството на лутеинизиращия хормон или възстановявайки нормалното съотношение в организма на фитоестрогени с ксеноестрогени. Друг механизъм е чрез намаляване на излишното количество на естрогени в организма.
Витекс за нормализиране на прогестерона
Тази билка е една от най-препоръчваните за нормализиране на нивото на прогестерона в кръвта. Механизмът на действие се обяснява с потискане на фоликулостимулиращия хормон и увеличаване на лутеинизиращия хормон. Резултатът е повишаване на прогестерона, заедно с повишената секреция на лутеинизиращ хормон.
Билката може да бъде намерена под различни форми в търговската мрежа, но най-препоръчваната е таблетната форма или тинктура. Тези два начина на приложение на билката се оказват най-ефективни, защото позволяват най-лесно дозиране. Препоръчва се да се приемат сутрин, на гладно. Желаният ефект може да се появи след 10 дни, но може да е необходим по-продължителен прием на билката.
Люцерна (Alfalfa) за нормализиране на прогестерона
Известна е с латинското наименование Medicago Sativa. Това растение е много разпространено из поляните в почти цел свят. Съдържа много минерали и витамини, както и фитоестрогени, които предпазват организма от натрупването на ксенохормони (които са вредни за организма, защото предизвикват хормонален дисбаланс). Използват се надземните части на растението.
Корен от репей и нормализиране на прогестерона
Известен е още като Arctium Lappa. Съдържа органични киселини, глюкозиди, калий, магнезий, танини, калций, инулин, горчиви и слузни вещества, сесквитерпенови лактони, етерично масло, фитостероли. Последните две съставки имат най-голяма роля за нормализирането на хормоналната секреция на прогестерон. Останалите съставки имат детоксиращ ефект, защото се предполага, че подобрява функцията на черния дроб. Други автори са на мнение, че с подобряване на функцията на черния дроб се увеличава извеждането на излишния естроген от организма, което нормализира съотношението между естрогена и прогестерона.
Корен от мака за нормализиране на прогестерона
Известна е още като Lepidium meyenii. Корените на мака съдържат 31 различни минерали и двойно повече фитонутриенти. Освен това, мака е много добър източник на аминокиселините фенилаланин и аргинин, които подобряват физическата и умствената издържливост, както на жената така и на мъжа. Благодарение на разнообразието от фитонутриенти се счита, че мака може да подобри функцията на хипофизата, щитовидната и надбъбречните жлези, които също участват в регулацията на половите хормони като директно или индиректно ги повлияват.
Съществуват научни изследвания, които доказват, че корен от мака съдържа алкалоиди наречени глюкозинолати, които имат основна роля в повишаване на плодовитостта на мъжа и жената. Други изследвания твърдят, че основното вещество, което участва в нормализирането на функцията на хипофизата, а като последица нормализира нивата на прогестерона, е пара-метоксибензил изотиоцианат. Трети са на мнение, че основна роля в нормализирането на хормоните играят стеролите – стигмастероли, ситостероли, Бета-екдизон.