Древните уважавали черния дроб и го считали за център на душата и най-важен орган на тялото. През следващите векове обаче той бил необяснимо пренебрегнат от медицината.
Природата е отбелязала значението на този орган, който е най-обемният във вътрешността на тялото, като го е снабдила със специална защита – мускулния пояс на диафрагмата и костната стена на долните ребра. Това е една много мощна жлеза, способна да възстановява загубените си клетки и да регенерира увредените. Може да функционира дори когато е намален до една пета от обема си. При някои случаи на рак се е стигало до отстраняване на 90% от черния дроб и само няколко месеца по-късно жлезата е възстановявала обикновените си размери, ако пациентът е успявал да преживее операцията. Според възможностите му можем да го считаме за безсмъртен орган. Въпреки това постоянното злоупотребяване с него под формата на лошо хранене, вредни лекарства, отрови и инфекции може в края на краищата да го изтощи.
С развитието на цивилизацията настъпиха изменения както в храната на човека, така и в неговите хранителни навици. Храната е варена, посолена и по-късно – третирана по химически път.
И така, черният дроб е химическата лаборатория на тялото и едновременно – най-важният орган за дезинтоксикация. Значението му е такова, че човек може да преживее само няколко часа без него. По тази причина хирурзите избягват да го оперират с изключение на някои случаи, когато се налага да се отстрани тумор, абцес или киста. По принцип дейностите на черния дроб са толкова много и сложни, затова тук ще се огранича да разгледам само тези функции, които му отреждат ролята на второ защитно ниво на организма срещу болестите.
От всички алкални елементи в тялото натрият е най важният. Черният дроб е депото на тези алкални вещества, които са необходими за поддържане на алкално-киселинното равновесие в тялото. Натрият присъства във всички клетки и природата е предвидила значителни центрове за снабдяване с тази субстанция, към която се обръща в случай на нужда. Повърхностите с висока концентрация на натрий служат за тампон и за неутрализиране на киселинните и корозивни отрови. Между най-важните резервоари на натрий са мускулите, мозъка, нервите, костния мозък, кожата, стомашната и чревната лигавица, бъбреците и черния дроб, като последния е най-важният сред тях. Той е най-богатият на натрий орган. Именно като най-важен резервоар на натрий, черният дроб представлява второто защитно ниво на тялото.
Когато черният дроб изразходва резервите си от натрий, за да неутрализира киселините, неговата дейност така се разстройва, че неизбежният резултат е заболяване.
Ако черният дроб можеше да поддържа чистотата на кръвния ток, филтрирайки вредните отрови, човек би могъл да живее вечно. Едва когато филтриращият капацитет на черния дроб намалее, отровите се задържат в кръвообращението. Тогава се появяват болестните симптоми. Ето защо е много важно човек да следи за състоянието на своя черен дроб.
Ако натрият е толкова нужен за доброто здраве, как можем да го получаваме и задържаме? Той е една от съставките на нашата храна. Най-богат източник е растителната храна, както и някои животински тъкани, като мускулите и черния дроб. Но има една малка подробност, за да получите натрий от месото, което консумирате, трябва да го ядете сурово или полуобработено. С помощта на обикновен анализ на урината е лесно да се докаже, че колкото по-добре е сварено или изпечено месото, толкова повече са разложените киселини в урината. Това означава, че индивидът, който яде малко зеленчуци и много месо, изчерпва натрия от черния си дроб.
След смилането на храната кръвта от червата нахлува директно в черния дроб. Полезните елементи се задържат в черния дроб, който:
1. Възстановява тъканите
2. Подготвя горивото за захранване на мускулите
3. Отделя излишъците за резерв
Токсините и другите вредни вещества се неутрализират от черния дроб и се елиминират чрез жлъчката. Случва се поради намалена алкалност, черният дроб да не успее да неутрализира напълно тези токсични субстанции. Тогава жлъчката изтича към тънкото черво в токсично състояние. По време на преминаването на тази жлъчка през червата – ако бързо не се изхвърли чрез повръщане – една голяма част от вредностите се абсорбира отново, причинявайки различни по големина чревни възпаления.
Присъствието на токсична жлъчка в червото може да попречи на обработването на полезните храни и по този начин да предизвика токсично разстройство, образуване на газове и коремни болки. В някои отношения жлъчката е сравнима с урината. Нормално е цветът й да е светложълт, тя има алкална реакция и не дразни тъканите, с които е в контакт. При патологичен случай жлъчката потъмнява, токсичността й е най-висока, когато стане тъмнозелена или черна. В такъв случай тя оказва киселинно и корозиращо въздействие върху съседните тъкани. Тази тъмна жлъчка може да причинява само вреда. Нормалната алкална жлъчка не е корозивна и е съвместима с почти всички видове храни. Но понеже черният дроб се изтощава методично откъм натрий /изчерпва се за неутрализиране на прекалено много токсини/, натриевите соли се образуват по-трудно. Когато жлъчката е станала прекалено дразнеща за дванадесетопръстника /началната част на тънкото черво, където се отваря жлъчния канал/, тя се отлага временно в жлъчния мехур, в който се неутрализира. Но една токсична, киселинна или корозивна жлъчка е несъвместима с много храни. Като следствие тя предизвиква възпаление на черния дроб, на жлъчните канали, на жлъчния мехур и на червата. Понякога тя преминава към стомаха и се изхвърля чрез повръщане.
Дразненето, предизвикано от анормална жлъчка в дванадесетопръстника, се проявява с парене и болезнени спазми. Следват изследвания и обикновено се заключава, че това е язва. Да, обаче истината е, че става въпрос за парене, предизвикано от анормална жлъчка. Тези спазми са най-често срещаната болест на съвременната цивилизация. За да се облекчат неприятните симптоми, се предлагат милиони хапчета и антиацидни прахове. Естествено, възможно е прекаленото киселинно дразнене да предизвика язва, но за щастие това се случва рядко.
Когато натрият на черния дроб е изчерпан, клетките му умират и финалната фаза на този процес е цироза на черния дроб. Но далече преди да се изявят характерните симптоми, черният дроб, който е предразположен към цироза, вече е сериозно увреден.
Цивилизацията със своите консервирани и синтетични храни е отговорна за огромните количества антиацидни лекарства, които се продават и консумират, и временно облекчават, но не ликвидират първопричината.
Внимание! Яденето и храненето не са едно и също нещо! Човек се храни не от храните, които поглъща, а само от това, което може да смели и усвои.
И така, черният дроб е основен орган за дезинтоксикация, вълшебник, който осъществява своята магическа химия с тиха ефикасност, той е филтърът, през който преминават всички субстанции, преди да се включат към общото кръвообращение. Докато черния дроб се справя с функциите си, дотогава кръвният ток остава чист. Когато този орган заболее, токсините проникват в кръвообращението и предизвикват възпаления, разрушаване на тъкани и дори смърт.