Пробиотици

90% от заболяванията започват в дебелото черво.

За пробиотиците и защо трябва да им обръщаме особено внимание!

Нормалните обитатели на червата са едни „приятелски“ бактерии, които наричаме пробиотици. Те повлияват благоприятно храносмилателните процеси и имат доказано положителен здравен ефект, като потискат развитието на патогенните микроорганизми в червата и по този начин поддържат равновесие, което гарантира нормалната им функция.

В храносмилателния тракт на човек обитават около 400 вида бактерии – „приятелски“ и патогенни, като от съотношението между тях зависи и състоянието на тази система. Характерно за пробиотичните бактерии е тяхната изключителна жизнеспособност в стомашно-чревния тракт и високата им преживяемост до крайните отдели на дебелото черво, където те успешно оказват разнообразните си здравни ефекти. За да изпълняват пробиотичен ефект, те трябва да бъдат от групата на нормалните чревни бактерии, достатъчно жизнени, за да оцелеят, резистентни към киселата среда в стомаха и червата, безопасни и безвредни.

Най-широко използваните пробиотични бактерии са от групата на лактобацилите и бифидобактериите. В нормално състояние и добрите и патогенните бактерии се намират в относителен баланс, но инфекциите, стресът, антибиотичното лечение, алкохолът, лошото хранене, дори продължителната употреба на хлорирана и флуорирана вода могат да променят това равновесие и да намялат количеството на добрите бактерии за сметка на лошите. Някои от симптомите за това са поява на газове, запек или диария. Ако този дисбаланс не бъде лекуван, симптомите могат да станат хронични, да нарушат имунната система и да се стигне до сериозни заболявания. Резултатът е дисбактериоза, висока чревна пропускливост и размножаване на гнилостните бактерии в тънкото и дебелото черво (т.нар.чревна токсемия). Ако в микробиологичното ни състояние настъпи дисбаланс, като броят на случайните и болестотворни бактерии превиши броя на полезните бактерии, поглъщащите стени на тънките черва се разраняват (т.н.пробив), а това позволява на токсините да преминат в лимфната ни и кръвоносна система. Този процес води до имунна недостатъчност дори ако индивидуалното ни хранене е добро.

Дефицитът на пробиотици прави особено уязвими малките деца, възрастните хора и хронично болните.Свръхпроизводството на токсини в червата е важен, понякога основен фактор не само за запек, разстройство, лош дъх или лошо храносмилане. Списъкът на последиците от автоинтоксикацията е неизброим: умора, чести инфекции и имунна недостатъчност, затруднено дишане, желязо дефицитна анемия, алергии, ентероколити, пикочно-полови притеснения, кандидоза, кожни проблеми, ендокринни смущения, костно-ставни дегенерации и артрит, главоболие, хиперактивност, депресивни състояния… Дори да се мислите за здрав човек, който води активен живот и внимава какво яде, вие въпреки това вероятно имате нужда от пробиотици. Ако се замислим за навиците си, ще осъзнаем, че правим много неща, които пречат на правилното храносмилане.

Как може да разберете дали имате проблем с пропускливи черва?

Има няколко възможни начина: като изключим лабораторните методи тук ви предлагам един тест, чрез който може да получите представа за това как функционират Вашите черва.

Отговорете на въпросите с ДА или НЕ. Ако съберете повече от половината отговори с ДА е препоръчително да приложите лабораторни тестове.

1. Често боледувам.

2. Често се чувствам уморен и нямам енергия.Имам хранителни непоносимости и/или алергии.

3. Имам алергия към слънце, прах, кучета, котки и др.

4. Имам кожни проблеми, като акне, розацея, екзема и др.

5. Установена желязо дефицитна анемия.

6. Имам наднормено тегло или теглото ми е твърде ниско.

7. Изпитвам болки в ставите и/или мускулите.

8. Имам стомашно-чревни проблеми, като запек, диария, газове, подуване на корема и др.

9. Изхождам се по-малко от веднъж дневно.

10. Имам чести главоболия и/или мигрени.

11. Имам автоимунно заболяване (Хашимото, ревматоиден артрит, псориазис, МС, диабет 1 и др.)

12. Имам Крон и/или улцерозен колит.

13. Имам хормонални и/или репродуктивни проблеми.

14. Често ми се прияждат сладки или тестени храни.

15. Ежедневно съм подложен на средно до високо ниво на стрес.

16. Имам пикочно-полови притеснения и/или установена кандидоза.

17. Трудно се фокусирам.

18. Имам лош дъх.

19. Имам затруднено дишане.

20. Чувствам се раздразнителен, депресиран, без настроение.

Стратегия в 3 стъпки:

1. Снижете и премахнете следните съставки от храната си

Стандартната съвременна диета включва много токсини, които блокират дебелото черво и увреждат стомаха и червата, като:

Глутен

Рафинирани брашна и рафинирана захар

Индустриални олиа от семена като царевично, памучено, шафранено, соево и т.н.

Обработена соя, включително соево мляко, соев протеин, соеви цветове и т.н.

ГМО храни

Неорганични млечни продукти

Неорганични меса

Готови продукти, съдържащи изкуствени овкусители или консерванти

Алкохол

Първата стъпка към излекуването на дебелото черво е премахването на тези токсични храни от диетата ви. Опитайте се да консумирате повече свежи пълноценни храни, които са органични и натурални и избягвайте готовите храни, съдържащи съставки, които не можете да произнесете.

2. Възстановете дебелото си черво с храна

Храната е най-доброто лекарство. Билките, подправките и конкретни лечебни храни са се използвали като лекове още в древността.

За щастие, има няколко лечебни храни и подправки, които могат да направят чудеса за облекчаването на храносмилателната система, снижаването на възпалението и балансирането на бактериите в стомаха и червата:

Костен бульон

Кокосово масло

Алое вера

Куркума

Джинджифил

Сурови заквасени млечни продукти

Ферментирали зеленчуци

Кефир

Темпе

Тези храни възстановяват бактериите в стомаха и червата и оздравяват дебелото черво. Също така, яденето на противовъзпалителни храни като зелени листни зеленчуци, ядки, диво уловена риба, и органични меса от хранени на паша животни ще ви помогне да имате здраво дебело черво.

3. Пребалансиране

Храносмилателната система включва полезни и вредни бактерии. Полезните бактерии помагат на храносмилането и унищожават вредните бактерии, които причиняват гъбички, гъбични инфекции и вредни храносмилателни проблеми.

Пробиотиците са „полезните бактерии” и те са важни за здравословна храносмилателна система, защото помагат за храносмилането на храната като унищожават токсичните шлаки, поддържат здравословна имунна функция, регулират метаболизма и поддържат стомашно-чревния тракт здрав.

Храносмилателната ни система функционира както трябва когато се спазва равновесие от 80% полезни бактерии и 20% вредни бактерии.

Ежедневната консумация на пробиотични храни:

Слага край на подуването на стомаха, газовете, киселините и т.н.

Води до редовни изхождания

Укрепва имунната система на макс

Унищожава гъбични инфекции или други проблеми със здравето на вагината при жените, причинени от вредните бактерии

Подсилва енергията и ви кара да се чувствате освежени

Освобождава ви от тревожност, депресия и агресивни мисли

Контролира телесното тегло

Слага край на болките в ставите

Scroll to Top