Повишен холестерол

Повишените кръвни нива на холестерола и особено на липопротеините с ниска плътност предизвикват инфилтриране на артериите с плаки и нарушаване на кръвотока към мозъка, бъбреците, гениталиите, крайниците и сърцето. Високите холестеролови нива са сред основните причини за сърдечните заболявания, защото холестеролът води до мастни отлагания в артериите. Високите холестеролови нива могат да станат причина и за жлъчни камъни, импотентност, умствено увреждане и високо кръвно налягане. Полипите на дебелото черво и ракът(особено на простатата и на гърдата) също се свързват с високи серумни нива на холестерола.

Холестеролът е важен елемент на всяка клетъчна структура и е необходим за правилното функциониране на мозъка и нервите. Освен това той е основата за образуването на половите хормони. Той се произвежда в черния дроб и се пренася чрез кръвта там, където е необходим. Холестеролът е мазнина и тъй като кръвта се състои предимно от вода, той трябва да се закачи за молекулите, наречени липопротеини, за да може успешно да се пренася в организма. Липопротеините с ниска плътност са основните преносители на холестерола в кръвта и тъй като те стимулират отлагането му в артериите, са известни като „лош холестерол”. Липопротеините с висока плътност от своя страна се смятат за „добър холестерол”, тъй като отнасят ненужният холестерол от клетките и го връщат в черния дроб, където той се разгражда и изхвърля от организма. Ако всичко функционира правилно, поддържа се равновесие. Ако обаче холестеролът е твърде много и липопротеините с висока плътност не могат веднага да го отнесат, или ако те не са в достатъчно количество, холестеролът образува плака, която залепва за артериалните стени и може да доведе до сърдечни заболявания.

Важно е да се прави разлика между серумния холестерол и холестерола в храната. Серумният е този, който се съдържа в кръвта. Макар, че употребата на богати на холестерол храни може да повиши нивото на серумния холестерол, това не е неговият единствен източник. Известно количество серумен холестерол е налице дори да не сте употребявали никакви холестеролсъдържащи храни, тъй като организмът сам го произвежда.

Холестероловите нива силно се влияят от диетата, но също така и от генетични фактори. Консумацията на храни, богати на холестерол и/или наситени мастни киселини повишава холестероловите нива, докато вегетарианската диета, физическите упражнения и хранителните съставки ниацин (витамин В3) и витамин С намаляват холестерола.

ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА

МНОГО ВАЖНИ

Алое бери нектар – Алоето съдържа фитостероли, в т.ч. „добър холестерол” и други липотропни фактори. Съдържанието на храносмилателни ензими подпомагат храносмилането, а пектинът понижава холестероловите нива, като свързва мастните киселини и тежките метали.

Калций – За предотвратяване на ниските нива на калция.

Хромов пиколинат – Понижава общите холестеролови нива и подобрява съотношението между „добрия” и „лошия” холестерол.

Коензим Ку 10 – Подобрява кръвотока, а ако се добави и коензим А, ще се оптимизира метаболизма и преработката на мазнините и прочистването на токсините от организма.

Гарлик – Понижава холестероловите нива и кръвното налягане.

Лецитин на гранули – Понижава холестерола, като превръща мазнините в емулсионна форма

Абета-карЕ – Ако вземате лекарства за понижаване на холестерола, ще имате понижено ниво на каротиноидите, които укрепват имунната система. Витамин Е подобрява кръвотока, а селенът подобрява селеновия дефицит, който е свързан със сърдечните заболявания.

Витамин В комплекс – Витамините от тази група действат най-добре, когато се приемат заедно и са от значениеза контрола на холестероловите нива, като най-важни са витамин В1(тиамин) и витамин В3(ниацин).

Витамин С – Понижава холестерола

Омега 3 МК – Понижават нивата на „лошия” холестерол и разреждат кръвта.

ПОЛЕЗНИ

Екстракт от шийтаке или рейши – Способстват за контролиране и понижаване на холестероловите нива.

Влакнини – Способстват за понижаване на холестерола.

ПРЕПОРЪКИ

– Включете в диетата си следните храни, спомагащи за понижаване на холестерола: овесени ядки, ябълки, банани, моркови, студеноводни риби, зрял боб, чесън, грейпфрут и зехтин.

– Осигурете си прием на много целулоза посредством консумация на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Водноразтворимата диетична целулоза е много важна за понижаването на серумния холестерол. Съдържа се в ечемика, боба, кафявият ориз, плодовете, глюкоманана и овеса.

– Пийте пресни сокове, особено от моркови, целина и цвекло. Сокът от моркови помага за извеждане на мазнините от жлъчката и черния дроб, а това способства за понижаването на холестерола.

– Използвайте само нерафинирани студено пресовани растителни масла, като препоръчително е маслиненото.

– Не яжте никакви ядки освен сурови неосолени орехи и бадеми. Бадемите са богати на аргинин и според едно изследване, понижават холестерола с около 16 пункта за 4 седмици.

– Изключете наситените мазнини и холестерола в храната си. Наситените мастни киселини са всички мазнини от животински произход, както и кокосовото и палмовото масло. Отстранете и всички хидрогенирани и втвърдени мазнини. Не консумирайте претоплени мазнини.

– Не консумирайте алкохол, сладкиши, бонбони, газирани напитки, кафе, сосове, немлечна сметана с кафе, торти, рафинирани въглехидрати, тютюн или бял хляб.

– Ходете пеша и се опитвайте да избягвате стреса и продължителното напрежение.

ЗАБЕЛЕЖКИ

– Високият холестерол е пряко свързан със състояния като артериосклероза, сърдечносъдови заболявания, проблеми на кръвообръщението, инфаркт и хипертония.

– Маргаринът и рафинираните растителни мазнини не съдържат холестерол, но съдържат съединения, наречени цис- и транс- мастни киселини, които се окисляват при нагряване и могат да запушат артериите. Свързват се с образуването на вредни свободни радикали.

– В големи количества кафето може да повиши кръвните нива на холестерола и да увеличи повече от два пъти риска от сърдечно заболяване.

– Организмът все пак се нуждае от известно количество мазнини, но от подходящ вид. Добрите мазнини осигуряват есенциални мастни киселини, които са много важна брънка във веригата на здравето. Те осигуряват енергия и остават в храносмилателния тракт по-дълго от белтъчините и въглехидратите, създавайки усещане за ситост. Смазват червата, генерират телесна температура и пренасят мастноразтворимите витамини А, Д, Е и К в организма. Миелиновите обвивки на нервите се състоят от мазнини, както и всички клетъчни мембрани.

– Не яжте в ресторанти за бързо хранене и на самообслужване

– Някои лекарства могат да повишат холестероловите нива. Сред тях са стероидите, хапчетата против забременяване, фурантрилът, и други диуретици, както и леводопа. Бета-блокерите, често предписвани за контролиране на високото кръвно налягане, могат да причинят неблагоприятни промени в съотношението ЛНП и ЛВП в кръвта.

– Чистият зехтин способства за намаляване на серумния холестерол. Диета богата на мононенаситени мастни киселини и включваща зехтин, е причината за ниските серумни нива на холестерола при жителите на Италия и Гърция.

– Слънчевата светлина или по-скоро липсата й има неблагоприятен ефект върху нивото на холестерола.

Scroll to Top