Киселинността и алкалността се измерват според скалата на рН /потенциал на водорода/. При рН равно на 7,0 се счита, че това състояние е гранично – т.е. нито кисело нито алкално. Под 7,0 започват киселите нива, а над 7,0 алкалните. Идеалният рН интервал за човека е малко под 7,0 – т.е. слабо кисел.
Досега много пъти е ставало въпрос колко опасно е подкиселяването на организма и че границите на киселата към алкална храна трябва да бъдат 20% към 80%.
Всеки може да си направи тест на течностите в собствения му организъм. За целта трябва да си купите лакмусова хартия и да приложите слюнка или урина върху хартията. Червената лакмусова хартия става синя в алкална среда, а синята става червена в кисела среда. Този тест трябва да се извършва винаги преди хранене или най-късно един час след хранене.
Ацидоза
Това е състояние се наблюдава при дисбаланс/прекомерно подкиселяване/ в биохимията на организма. Симптомите при ацидоза са учестено дишане, безсъние, задръжка на течности, хлътнали очи, ревматоиден артрит, мигренозно главоболие, извънредно ниско кръвно налягане, сухи твърди и неприятно миришещи изпражнения – придружени с усещане за парене в областта на ануса, редуващи се диария и запек, затруднение при преглъщане, чувствителност на зъбите към оцет и кисели плодове, подуване на езика и небцето, повишено натрупване на целулит и др.
Има два вида ацидоза: дихателна и метаболитна. Дихателната се дължи на прекъсване на киселинния контрол на организма, което води до излишък на кисели течности или изчерпване на алкалните. Това се получава просто когато белите дробове не успяват да изхвърлят въглеродния двуокис. Дихателната ацидоза може да бъде следствие на астма, бронхит или запушване на дихателните пътища. Тя бива лека или тежка.
Метаболитната ацидоза се получава, когато химичните промени в тялото нарушат неговия киселинно – алкален баланс и създадат превес на киселините в телесните течности. Диабетът, бъбречната недостатъчност, употребата на голямо количество аспирин и метаболитни заболявания могат да изчерпят алкалните вещества в организма. Други фактори могат да бъдат заболявания на черния дроб и надбъбречните жлези, стомашните язви, неправилен хранителен режим, недохранване, затлъстяване, кетоза, стрес, страх, анорексия, и др.
